INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Andrzej Cielecki (Zaremba Cielecki) h. Zaremba  

 
 
brak danych - XVIII w.
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cielecki Andrzej Zaremba, herbu Zaremba konfederat barski, dziedzic Kamionnej był według Żychlińskiego synem Macieja, starosty zgierskiego i Franciszki z Kossowskich, wg zaś Bonieckiego był synem Macieja, star. zgierskiego, który był żonaty dwukrotnie: z Zofią Rosnowską i Joanną Lipską, zaś mężem Franciszki z Kossowskich. Na elekcji w r. 1764 Franciszek C., starosta zgierski, brat Andrzeja, głosował za Poniatowskim; w 4 lata potem starościc Andrzej podjął walkę z królem i Rosją jako zagorzały konfederat, stronnik podskarbiego Wessla, głosiciel detronizacji króla. Najpierw go powołano 12 I 1769 na pułkownika pow. brzezińskiego przy marszałku Janie Szczawińskim, potem zrobiono regimentarzem. C. energiczniej działał niż marszałek: jemu bodaj zawdzięczano opanowanie Piotrkowa i Radomia z 2 regimentami dragonii, ale też on ponosi główną odpowiedzialność za klęskę pod Skrzynnem 9 IV. Jednak zaraz 17 IV oskarżył marszałka o zdradę i zatrzymanie pieniędzy wojewódzkich, a 29 V urządził sobie nowy zjazd, na którym go samego obwołano marszałkiem »z zupełną mocą rządzenia wojskiem i wszelkich wewnętrznych dyspozycji czynienia«. Jakoż rządził dość bezwzględnie, uciążliwie, nie tyle wojując z Moskwą, ile zwalczając podejrzanego o oziębłość Szczawińskiego. 15 IX zjazd łęczycki zawiesił w prawach obu rywali, za to u Generalności, dzięki poparciu stronników saskich, C. odniósł przewagę i został zaprzysiężony. Znów musiał się ratować z wielkiej klęski pod Dobrą (23 I 1770), po czym chodził w stronie Kujaw i Kalisza aż do następnej porażki pod Pniewem (30 X 1770) razem z Mazowieckim, Mikorskim, Stępowskim i Przeździeckim, tworząc grupę »pięciu marszałków«, która frondowała przeciw komendzie Józefa Zaremby. Wreszcie konsyliarze Świętosławski i Stokowski tak skutecznie opisali go przed forum Generalności, że owa przeprowadziła na zjeździe w Łęczycy 23 VI I 1771 obiór nowego marszałka T. Dzierzbickiego. Kiedy recesował, nie wiadomo. W r. 1779 został skarbnikiem szadkowskim, w r. 1780 wojskim mniejszym, potem stolnikiem, w r. 1784 chorążym tego powiatu, w r. 1788 posłem sieradzkim na sejm czteroletni; mów żadnych nie drukował, nie figuruje ani na liście zwolenników, ani przeciwników konstytucji, ani wśród jej zorganizowanych w Towarzystwo przyjaciół. Drugim bratem jego był Wojciech star. muchnowski.

 

»Złota Księga« XVII; Konopczyński, Konfed. barska, W. 1936, I, II w druku; tenże, Krwawe dni nad górną Wartą, Łódź 1930.

Władysław Konopczyński

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia. 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.